alt
alt
alt

Street dance

Street dance aneb tanec ulice či pouliční tanec je pojem zastřešující mnoho tanečních stylů, které jsou populární zejména mezi teenagery a duchem mladými lidmi. Jedná se o velkou rodinu moderních a velmi dynamických tanců, která se objevila v USA přibližně v 70. letech. 

Hip Hop

Existuje mnoho Hip Hopových tanečních stylů, z nichž se každý vyznačuje něčím jiným. Rozdělují se hlavně podle data jejich vzniku.
Podle toho lišíme dva základní směry.
Old School 
Do Old school patří zejména break dance, hype, electric boogie, poping, locking.

New School  
tak jak se mění hiphopová hudba, vyvíjí se i tanec.Mezi New school styly patří hlavně house dance, LA style a dancehall.

Hip Hop je tedy kultura, kterou vytváří několik elementů, jimiž jsou: DJing, Rap, Break dance (tanec), Graffiti, Beatbox, Dancehall

Dancehall vznikl na Jamaice z původní reggae hudby, která dostala využíváním tvrdších beatů, elektronických zvuků a rychlejšího rytmu novou podobu.Tanečně styl čerpá z velké části z techniky izolovaných pohybů pánve a boků a technik nazývaných afroshake – je velmi sexy. Celý princip izolovaných pohybů je odlišný od toho, na co jsme běžně zvyklí. Dancehall je velmi oblíbený u žen, ale tančí ho i muži, kteří si ho přizpůsobují do poněkud tvrdší podoby, odpovídající jejich naturelu. 

 

LA Style

L.A. Style je nejmodernější a nejkomerčnější taneční styl co existuje. Můžeme ho zahrnout do velké skupiny tanců Street Dance.
Tento styl vznikl jak už název napovídá v Los Angeles.

 

House Dance
House je skupina z tanečních stylů, která se tančí primárně do housové hudby. Svoje kořeny má v klubech Chicaga, ale vyrostla a vyvinula se až v klubech New Yorku. Základ tehdy tvořil footwork, jacking a lofting. Jako hip hop (tanec) byl vytvořen černými a latino Američany a jde v podstatě o improvizaci.Tenhle tanec se tak jmenuje, protože se spíš než na ulicích tančil právě v klubech. House si při svém rozvoji vzal mnoho z různých tanečních elementů, jako byla lindy éra, africké tance, latinské tance, brazilské tance, nebo jazz, step i moderna. Mnoho hiphopových tanečníků se s housem potkali a přinesli do něho nové kroky.   
 

 

MTV Dance

MTV dance je nový taneční styl, obecně vycházející z Hip Hopu. 
Inspiruje se především videoklipy z MTV, je stavěný hlavně pro show a maximální podívanou. Extrémní důraz se klade na vizuální stránku stylu, celkovou image, dokonalost oblečení. Vše musí být dokonalé. Krása tváří a těl, dokonalost barev, vytříbený styl.Choreografie musí dávat určitý smysl a vyjadřovat buď konkrétní hudbu, text, osobnost interpreta nebo nějaké téma.

 

Jazz Funk

Jazz Funk nazývaný také (Street Jazz) je taneční styl vytvořen kombinací Hip Hop dance a Jazz dance .
Ačkoli jazz funk čerpá prvky z hiphopového tance, není považován za styl hip hop, protože v základech jsou pohyby Jazz dance. 
V hip-hopu nejsou piruety, arabesky, relevé. Tyto prvky se objevují v jazz dance.
Taneční styl Jazz Funk můžete vidět ve videoklipech zpěvačky a choreografky Paula Abdul a z novějších interpretů Beyoncé.

 

Vogue

Vogue nebo voguing je tanec, který vznikl v Harlemských gay klubech a byl inspirován časopisem Vogue. Tanečníci napodobovali pohyby a pózy modelek. Veřejnosti jej představila Madonna ve videoklipu "Vogue" (1990).Dnes se vrátil do hlavního proudu pozornosti díky taneční skupině Vogue Evolution.Tato skupina se prezentovala s tímto tanečním stylem ve čtvrté řadě taneční soutěže America Dance Crew na televizi MTV.
Waackin

Waackin je styl tance, který spadá do zastřešující kategorie Street dance. Waacking je forma freestyle tance. Tančí se na především disco nebo funkovou hudbu. Vznik tohoto tanečního stylu byl ovlivněn zejména tanečními styly Lockin a Vogue.V tomto stylu se skrývá spousta energie a dnes Waack tancují většinou ženy. Vyznačuje se ženskostí. Je individuální, ale má i svá pravidla, například rychlé pohyby rukou a zápěstí najednou.

 

Disco dance

Disco dance je žánr taneční styl, který se vyvinul v afro-americké, hippie a hispánské komunitě na konci šedesátých let. Mezi charakteristické znaky disco patří ustálený „Four-on-the-floor“ rytmus, šestnáctinový či osminový hi-hat činel prokládaný synkopickými linkami elektrické baskytary, užívání smyčcových a dechových nástrojů, elektrického piána a kytary. 
Mezi škálu známých disco interpretů patří například: 
Bee Gees, ABBA, Amanda Lear, Boney M, Donna Summer
Dnes tak jak se diskotékové tancování posunulo a taneční organizace ve světě i u nás jej svými soutěžními pravidly nasměrovali, připomíná spíše cvičení a dryl ve stylu aerobiku.


MzhjMT